Vanus optimismi

Age of Optimism

Õhtul 24. märts 1882, enne skeptilise publiku Saksamaa kuulsaimat mehed meditsiin, Robert Koch teatas avastus, et aukartust tema kuulajad ja tõi talle tuntust kogu maailmas. Uus laboritehnikaid aitas teadlased avastavad mikroobide põhjusi muud nakkushaigused, kuid TB jäi kangekaelne erand. Koch õnnestus värvimisel organismi mitte üks, vaid kaks värvained ja lõpuks suutis tuua raskesti mikroob nähtavale. “Mikroskoobi all struktuuride loomsetest kudedest, nagu tuuma ja selle lagunemissaaduste on pruunid, samal ajal tuberkuloosi bakterid on ilus sinine,” kirjutas ta paberile, mis järgnes tema dramaatiline esitlus märtsil õhtul.

Koch oli esimene saada kolooniaid TB bakterite kasvamist lab. Bakterid, avastas ta, on äärmiselt aeglase kasvuga, mis nõuavad kaks nädalat enne tükke neist võiks vaadelda palja silmaga. Edasised uuringud, mida Koch selgus, et TB levis inimeselt inimesele ja sellisena, potentsiaalselt kontrollitavad. Ka see, kuidas TB võided-teostatud tilgad välja saata nakatunud inimese köha-sai selgeks. Optimistlik Koch kirjutas: “Kui veendumust, et tuberkuloos on peen nakkushaiguse on muutunud kindlalt arstide hulgas, küsimus piisavalt võitlust tuberkuloosi kindlasti tulevad arutluse all ja see areneb ise.”

Võtmeküsimus, et kampaania oli rahvatervise liikumine, mis isoleeritakse haiged-mõnikord jõu kaevust. See ajastu TB sanatooriumid algas tegelikult 1849. aastal, ammu enne teadusliku tõestuse TB nakkav olemus. Kurnavast Saksa arst sõitis Himaalaja ja tagastatakse käes. Arst, Hermann Brehmer, oli veendunud, et elu on suur tõus, pidev kokkupuude värske õhk, päike ja külm, koos ohtra toidu, võiks omakorda TB alates surmaotsust sisse ravitav haigus. Ameerika Ühendriigid, vähem pandi rõhku suur tõus, kuid põhilised piirjooned sanatoorium hooldus ja filosoofia jäänud samaks.

Noor arst nimega Edward Livingston Trudeau kehtestatud kuulsaim sanatoorium Ameerika Ühendriigid on Saranac Lake, New York Adirondack. Nagu Brehmer, Trudeau kannatas tuberkuloosi ja teatas oma arstid, et ta ei ela kaua. Aastal 1882, Trudeau sai teada Kochi eksperimendid TB bakterid ja Brehmer sanatoorium. Kuigi väga nõrgenenud tema haigus, Trudeau loodud väike labor Saranac Lake ja hakkas erakorralise rida katseid.

Viis küülikud nakatati TB bakterid ja lahti laskma väike saar, kus nad olid varustatud värske köögivili lisaks looduslikult esinevate heintaimed. Pärast 4 kuud, üks küülik suri, kuid teised jäid jõuliselt terved. Lahkamisel on ilmselt terve küülikutel ei leitud tõendeid võib leida ka punktist nakatamist, teatas Trudeau ühes 1887 paberile. Ilmselt küülikud tervena elatud lubatud neid tõrjuma välja infektsioon.

Uskudes oma järeldused andis tugeva empiiriline alus Euroopa stiilis sanatoorium raviskeeme, Trudeau algatatud paljud neist skeemidega on “ravi majad” ta loodud Saranac Lake. Patsiendid olid range ja pideva järelevalve; iga aspekti oma elu oli kirjeldatud reegel väljaantud iga vale. Tavaliselt uustulnuk kulutatud vähemalt kolm kuud täielik bedrest. Resident puutus värsket õhku suurema osa päevast ja oli vaja tarbida tohutul hulgal toitu, sealhulgas paljud portsjonit piima, iga päev.

Märgatav langus haigestumise USAs algas umbes sajandivahetusel. Mõned langus oli tõenäoliselt tingitud loomulik vähenemise kohta epideemia, kuid mõned olid ka toote karantiini haige sanatooriumid ja agressiivse rahvatervise harivaid kampaaniaid. Väljaanded suunatud lastele ja täiskasvanutele manitses vastu sülitada ja soovitas palju magada, värske õhk, ja rakendamise kõigile.

Aastal 1908, Prantsuse teadlased Albert Calmette ja Camille Guérin vaktsiini välja tuberkuloos. Nad hakkasid isoleerides Mycobacterium bovis (mis põhjustab TB veistel) alates surnud lehma. Iga 3 nädala järel järgneva 13 aasta jooksul on teadlased kasvas uue partii bakterite valmistamine veiseliha sapi ja kartul. Iga uue põlvkonna bakterite oli nõrgem kui üks enne. Lõpuks bakterid kaotanud võime põhjustada haigust, kuid võiks ikka provotseerida immuunsüsteemi kaitsta isiku TB. Vaktsiin Calmette-Guérin (BCG) oli esimene manustatakse 1921 imiku, kelle ema suri tuberkuloosi. Alates sellest ajast enam kui miljard inimest on nakatatud odav ja ohutu BCG vaktsiini. Vaktsiini efektiivsus siiski on ebaselge. Konsensus on see, et BCG vaktsiini võib takistada TB-nakkuse ajus laste hulgas, see on peaaegu mõttetu ennetada täiskasvanute kopsutuberkuloosi.

1940. aastatel tuberkuloosi vaktsiinide võttis tagaistmel edusammud medikamentoosset ravi. Visa pingutust ameerika teadlane Selman Waksman toodetud streptomütsiini, suhteliselt mittetoksiline antibiootikumi saadud mulla seen. November 20, 1944 kriitiliselt haigete TB patsient sai streptomütsiini. Paari päeva pärast hakkas ta peaaegu imeline taastumine. Hulk ravimeid järgneb kontsad streptomütsiini ja, kasutatuna kombinatsioonis, võiksid nad tavaliselt ravida TB ilma tekitades ravimresistentsete bakterite eest. Mõned kõige olulisem ravimid kasutusele 1940-ndatel ja ’50s lisatud isoniazid, rifampitsiin ja etambutool.

Tõhus ravimid tõid sanatoorium ajastu lõpule. Mõned teadusajakirjades pühendatud TB lõpetas avaldamine ja organisatsioonid nagu American Lung Association (varem tuntud kui National Association for Study ja tuberkuloosi ennetamine) suunatakse oma jõupingutused. Usaldus tekkis mis TB, nagu nakkushaiguste eelmiste sajandite, mida saab täielikult vallutanud medikamentoossele ravile. Tõepoolest, ÜRO ennustanud maailma kõrvaldamiseks TB aastaks 2025. Aga see vana vaenlane oli mitte nii kergesti suunata.